שוק האינטרנט התחרותי מעודד חברות וארגונים לשפר את האתרים שלהם, בנסיון להתבלט בשוק התחרותי. אחת מהדרכים לבנות אתרים יוצאי דופן היא באמצעות טכנולוגית הפרלקס. כל מה שרציתם לדעת על parallax

בניית אתרי פרלקס

שוק האינטרנט התחרותי מעודד חברות וארגונים לשפר את האתרים שלהם, בנסיון להתבלט בשוק התחרותי. אחת מהדרכים לבנות אתרים יוצאי דופן היא באמצעות טכנולוגית הפרלקס. כל מה שרציתם לדעת על parallax

אנשים שטרם מכירים את שוק הרכבים יכולים לפנות למומחים מהם בשאלות כמו "כמה צריך לעלות לי רכב?" או "איזה רכב כדאי לקנות?". אם אתם מבינים ברכבים, אתם בוודאי יודעים שאין תשובה אחת נכונה לשאלות הללו. מי שמעוניין לקנות רכב חדש יכול לרכוש רכב יד רביעית משנות התשעים או מודל מתקדם ויוקרתי, עם פאנלים מעץ אמיתי. ההבדלים בהעדפות ובהשקעה הכספית הוא עצום. 

כך בדיוק עובדים הדברים גם בשוק בניית האתרים והאפליקציות - המבחר שעומד לרשותכם הוא ענק וחשוב להכיר את האפשרויות שקיימות בשוק על מנת לעשות את הבחירה שמתאימה להעדפות שלכם, למיתוג העסק ולתקציב שקיים. בין הטכנולוגיות לבניית אתרים מתבלטת טכנולוגיה חדישה ומסקרנת הפרלקס. 

מה זה פרלקס?
משמעות המילה parallax היא למעשה היסט, מונח שאולי אתם מכירים משיעורי הגיאומטריה בתיכון. היסט הוא למעשה השינוי במיקום של שתי נקודות ביחס לנקודת מבטו של הצופה - כלומר, אם אתם צופים בעצם מסוים וזזים - העצם שאתם צופים בו יזוז ביחס לרקע שלו. בעולם הטכנולוגי נהוג להשתמש במילה פרלקס כדי לתאר אפקט במשחקי וידאו קלאסיים שהפך לטרנד ברחבי הרשת במהלך שנת 2013. איך האפקט הזה עובד? בכל עמוד אינטרנט כמעט קיימת גלילה (scroll) - הדרך לנווט בעמוד ולראות את כל התוכן המוצג בו, אתרי פרלקס מציעים גלילה שמנצלת רקעים שונים שנראים כנעים במהירויות שונות, מה שיוצר אפקט תלת מימדי וחווית משתמש מרתקת. 

הדור הבא של אתרי הפלאש
בתחילת שנות ה-2000 חזית הטכנולוגיה נחשבה לפלאש. אתרים דינמיים ומלאים באנימציה שנחשבו לדבר הטוב ביותר בשוק. כיום אנו ב-WEB360 וחברות אינטרנט מובילות בארץ ובעולם ממליצות שלא לבנות אתרים בפלאש. אתרי פלאש אינם נקראים טוב על ידי מנועי החיפוש וכן הם לא מופיעים היטב בסמארטפונים - כך שכמות עצומה של גולשים לא תיחשף לאתר שלכם ולקרוא על העסק שלכם. אז איך בכל זאת אפשר ליהנות מאתר דינמי ו"זז"? אחת הדרכים הפופולריות כיום היא הפרלקס.  אתרי הפרלקס כוללים תנועה בסיסית על צירים - אנכי, אופקי או אף אלכסוני - הגולש נחשף לתנועה בעת הגלילה באתר והשימוש באתרי פרלקס משלהב חובבי טכנולוגיה ברחבי העולם. אתרים אלו מרשימים ומפתיעים - גולשים שנכנסים לאתרים בפעם הראשונה יכולים להביע התלהבות רבה (לצד אלו שלא בדיוק מבינים מה מתרחש למול עיניהם). אתרים אלו מאפשרים להציג תוכן "חי" בצורה ייחודית שמעניקה הדגשה לאלמנטים שונים של תוכן. יש מעצבים גרפיים שאלו הפנטזיות הגדולות ביותר שלהן - האפשרות לשלב טיפוגרפיה ותנועה בעמוד רשת, מבלי לפגוע בנראות שלו בגוגל. 


האם כדאי לבנות אתר פרלקס? אין ספק שטכנולוגיית הפרלקס היא מסקרנת וחדישה, אך כיום היא איננה מומלצת. מדוע?
  • אתרי פרלקס הם אתרים כבדים - אתר שלוקח לו זמן רב להיטען יעכב את הגולש, שעלול לאבד סבלנות, ויכול להיות בלתי נראה בעיני גוגל. 
  • ממשק משתמש לא ברור - לא כל גולש מבין איך עובדת גלילת הפרלקס ורבים עלולים להתבלבל בעת כניסה לאתר מסוג זה. חשוב לזכור שקהל היעד של 95% מהאתרים הוא אנשים מהשורה ולא חובבי טכנולוגיות וטרנדים. 
  • חוסר יכולת לתחזק את האתר לבד - אנו מאמינים שבעל עסק או מותג צריך להיות מסוגל לערוך את האתר ולעדכן אותו בעצמו, במידה והוא מעוניין בכך. אתרי פרלקס גוזלים ממנו חירות זו משום שהם מקשים על שילוב העמוד במערכת ניהול תוכן - לעמודים בטכנולוגיה זו יש אופי ייחודי שדורש לשלב אלמנטים טכנולוגיים ושפת קוד מתקדמת. השורה התחתונה היא שכל שינוי תוכן קטן דורש מעורבות של מתכנת, מה שהופך את הפעילות השוטפת למסורבלת במיוחד.
מה אנו ב-WEB360 מציעים?
כאמור, אתרי פרלקס עלולים להיות בעייתיים ולא קלים לתחזוקה. אם בכל זאת אתם מעוניינים ליהנות מאתר בחזית הטכנולוגיה שנראה מעולה ונקלט היטב על ידי מנועי החיפוש - אנו מזמינים אתכם לבנות אתר בטכנולוגיית HTML5.

ה-HTML5 היא למעשה שפת תגיות מתקדמת שמאפשרת לבנות אתרים שמתאימים לכל סוגי המסכים: החל מאייפון, דרך גלקסי NOTE ועד למסכי מחשב גדולים; הפעלת סרטונים ואודיו ללא צורך בהתקני פלאש, ועוד. כל זאת מבלי לפגוע בחווית המשתמש ובדירוג האתר בגוגל.