בשנים האחרונות הרשת הפתוחה דרופל זכתה לעניין רב משום שהיא מערכת תוכן חופשית לחלוטין שמאפשרת לבנות ולנהל אתרים ויישומי רשת לגמרי בחינם. ההבטחה של תכנות ללא קוד מפתה רבים, אך האם היא נכונה?

בניית אתר בחינם בדרופל

בשנים האחרונות הרשת הפתוחה דרופל זכתה לעניין רב משום שהיא מערכת תוכן חופשית לחלוטין שמאפשרת לבנות ולנהל אתרים ויישומי רשת לגמרי בחינם. ההבטחה של תכנות ללא קוד מפתה רבים, אך האם היא נכונה?

הדרופל היא מערכת פופולרית לבניית אתרים שזוכה להצלחה חסרת תקדים. כדי להבין את הפופולריות הבוערת של הדרופל חשוב להכיר את העידן הצרכני שבו אנו חיים: בעבר היו שלל פעולות שהיו חלק בלתי נפרד מהמציאות כמו רכישת אלבום (דיסק) מוזיקלי, סרט על גבי DVD ותשלום לחברת אינטרנט על פתיחת תיבת מייל. כיום, חלק נכבד מן האנשים בישראל ובעולם כולו יגידו לכם ללא כל הסתייגות כי הם לא מוכנים לשלם על השירותים הללו. בעוד שפתיחת תיבת מייל חינמית היא מקובלת, חוקית ופופולרית ביותר, הורדת מוזיקה וסרטים נחשבת לעבירה על החוק ומונעת מהאמנים לקבל תגמולים על המוזיקה שעשו. בין אם אתם חלק מאלו ש"מורידים בחינם" או שאתם עדיין משלמים על המוזיקה והסרטים שלכם, לא תוכלו להכחיש שהרגלי השימוש השתנו וכיום יותר ויותר אנשים מצפים לקבל שירותים ומוצרים וירטואליים שונים בחינם. 

בניית אתרים בחינם
במקביל לשירותים שציינו, גם שירותי בניית האתרים הפכו למעין סחורה שרבים חושבים שהם יוכלו להשיג בחינם ללא כל בעיה. בעבר, אם רציתם לבנות אתר אינטרנט עבור העסק שלכם הייתם צריכים להיות מומחים במחשבים בעצמכם או שנזקקתם לשלם לחברה שמתמחה בתחום. כיום, כבר רבים יודעים על שלל האפשרויות לבניית אתרים בחינם. 

דרופל, נעים להכיר
הדרופל (Drupal) היא מערכת חופשית ווירטואלית לניהול תכנים. ניתן להשתמש בה על מנת לבנות ולנהל אתרים ויישומים, כל זאת באמצעות ממשק עצמאי ונגיש. יש על גבי הרשת אלפי אתרים בשלל תחומים שפועלים על גבי מערכת דרופל וכן קיימת בעולם קהילה שמסייעת לקדם את הדרופל ולשכלל אותו ונמנים עליה בעלי אתרים, מתכנתים וכן מעצבים. 

כאמור, השימוש בדרופל הוא חינמי והוא מתבצע תחת הרשיון הציבורי הכללי של גנו GNU. מערכת הדרופל הבסיסית מאפשרת להוסיף לאתר האינטרנט תגובות, תמיכה בשפות לשונות וכן תמיכה רב לשונית וכן פורומים. 

האם באמת פשוט להקים אתר דרופל?
מי שאומר לכם שהקמת וניהול אתר אינטרנט במערכת דרופל היא פשוטה וזריזה, הוא כנראה מתכנת מעולה (או שקרן), שכן, מדובר במערכת שדורשת הבנה בתכנות והבנה טכנית מרשימה. זה אפשרי להקים אתר דרופל גם אם אתם משתמשים חובבים שמעוניינים לפתוח אתר בחינם, אך חשוב להיות מוכנים נפשית להשקעת הזמן והמאמץ הכרוכים בלמידת המיומנויות הדרושות להעלאת וניהול אתר דרופל. ההבטחה הפופולרית ביותר של המערכת היא ההבטחה שאפשר לתכנת בלי לעבוד עם קוד, אך בפועל המערכת ידועה בעיקר בזכות הכלים והתשתיות שהיא מעמידה לטובת המפתחים. 

איך מנהלים אתר עם דרופל?
המערכת מאפשרת לנהל משתמשים והרשאות בצורה גמישה ותוכלו להיעזר בה על מנת להקצות אפשרויות גישה שונות למשתמשים שונים. כדי להפעיל אתר דרופל תזדקקו לשרת אינטרנט שתומך ב-PHP ומאפשר גישה לבסיס נתונים, זאת לאור העובדה שהקוד של הדרופל כתוב בשפת PHP בעיקר. 

בחירת המערכת הנכונה עבור האתר שלכם
זה לא פשוט לבחור כיצד לבנות את האתר שלכם ולהחליט מהי הבחירה שתעניק את ה-ROI (החזר השקעה) הגבוה ביותר. אם אתם שוקלים לבנות אתר בדרופל חשוב שתשאלו את עצמכם את השאלות הבאות:
האם האתר מתאים לצרכי העסק? האם לרשת חברתית, פורטל ארגוני ואתר שיווקי יש צרכים זהים מאתר האינטרנט? כמובן שלא. הדרופל שואפת להציע מערכת אחת לכל סוגי האתרים ובכך הופכת את המערכת לחסרת זהות ומקובעת. נכון, קיימת גמישות מסוימת במערכת, אך מרבית האופציות מוגבלות, בעיקר עבור אנשים שאינם מתכנתים.
האם אתם רוצים שהאתר שלכם ייראה זהה למאות אתרים אחרים? הדרופל מציעה עיצוב תבניתי שאיננו מותאם לעיצוב ולמיתוג של העסק שלכם. 
האם בניית אתר בדרופל תשרת את העסק שלכם בשנים הבאות? הקידוד של הדרופל מבוסס על PHP אך הוא קידוד ייחודי ותלוי הקשר. אם תרצו לפתח את האתר שלכם, להיעזר בחברת קידום אתרים או לבנות אותו מחדש, יש סיכוי טוב שהאתר הקודם שבניתם בדרופל ירד לטימיון.

אנו ב-WEB360 מאמינים בבניית אתרים בקוד תקני ובאופן שיאפשר להם לשרוד לאורך שנים ולהיטען בקלות אצל כל משתמש. אם גם אתם, כמו בעלי עסקים מובילים רבים אחרים, הגעתם למסקנה שכדי לקדם את העסק שלכם צריך להשקיע - אתם מוזמנים להשאיר פנייה ולראות כיצד אנחנו יכולים להזניק את הנוכחות הוירטואלית שלכם לגבהים חדשים.