בוודאי שמעתם על המושג JavaScript בערך בכל דיון ובכל אתר שמכבד את עצמו, ותהיתם מה זה בכלל Java, מה הקשר ל-Script ומי חיבר ביניהם ולא עדכן אתכם? כל התשובות לשפת התכנות החזקה ביותר בצד הגולש.

ג'אווה סקריפט וכתיבת תסריטים

בוודאי שמעתם על המושג JavaScript בערך בכל דיון ובכל אתר שמכבד את עצמו, ותהיתם מה זה בכלל Java, מה הקשר ל-Script ומי חיבר ביניהם ולא עדכן אתכם? כל התשובות לשפת התכנות החזקה ביותר בצד הגולש.

לפני שנספר לכם על היתרונות של השפה, היינו רוצים לעניין אתכם בסיפור קצר אודות ההיסטוריה של השפה...

בשנת 1995 הוציאה חברת נטסקייפ הותיקה ביחד עם הדפדפן שלה, ה-Netscape Navigator, את שפת התסריט JavaScript. שפה זו נועדה לשלב בין שפת HTML, שנוצרה בכדי לתרגם לדפדפן פקודות אשר מורות על עיצוב התכנים בעמוד, לבין שפת תכנות שיכולה לעשות הרבה יותר מדי, ומכניסה את הרובד הדינמי לדף ה-HTML הסטטי.

במלחמה כמו במלחמה, גם מיקורסופט הוציאה שפה מתחרה לשילוב בין שפת תכנות לשפת HTML הקרויה VBScript, אך זו לא הצליחה לתפוס (היא הצליחה לתפוס דווקא בתור שפת ASP בתחרות מול שפות צד-שרת אחרות, כגון PHP). לאחר ההפסד של שפת ה-VBScript, יצאה מיקרוסופט עם גרסה משלה לתכונות ולאפשרויות של JavaScript, ושפה זו נקראת JScript. לעומת JavaScript שכבר מזמן הפכה לתקן עולמי בעיני ארגון ה-W3C שאחראי על התקנים בעולם האינטרנט, לשפת JScript יש בעיות תאימות עם דפדפנים רבים וזה יוצר תסכול רב אצל תוכניתנים שנאלצים בעל כורחם לעבוד איתה.

אז למה לי בעצם לפתח עם JavaScript יישומי אינטרנט?
  • בגלל המהירות - מכיוון ש-JavaScript היא שפה הרצה לגמרי במחשב של הגולש ולא בשרת, כל הפקודות והאפשרויות שלה כבר מובנות אצל הלקוח שלכם ואין צורך להוריד אותן פעם נוספת, דבר החוסך זמן רב בעיבוד מידע ונתונים.
  • בגלל הפשטות - JavaScript היא שפה פשוטה ולא מורכבת ביחס לשפות אחרות, ואפשר ללמוד אותה בזריזות ולעשות בה שימוש בצורה קלה למדי.
  • בגלל הסינרגיה - בניגוד לשפות שצריכות סביבה מתאימה לפיענוח ולביצוע הפקודות שלהן, JavaScript עובדת בכל סביבה בלי שום תלות במערכת ההפעלה, בגרסת הדפדפן ובכל עניין אחר. בנוסף, ניתן לשלב אותה עם שפות נוספות כגון PHP, ASP וכדומה.
  • בגלל היעילות - ככל שיש פחות עומס על השרת, האתר או התוכנה עובדים מהר יותר וכך אפשר להחליק את השימוש ואת חוויית המשתמש במוצר, דבר שמהווה יתרון רציני לעומת אתרים תקועים שגורמים לתסכולים ולמריטת שערות אצל המשתמשים.
רוצים לקרוא עוד? רוצים ללמוד את השפה בעצמכם? הכנו בשבילכם קישורים:
לומדים JavaScript באתר W3Schools.
מידע על טכנולוגיית אג'קס שמשלבת בין JavaScript לבין שפות תכנות בצד השרת.