חשבתם שמלחמת הדפדפנים התחילה כשדפדפן פיירפוקס יצא לשוק? טעיתם. מלחמת הדפדפנים התחילה אי שם בשנות ה-90 כאשר אינטרנט אקספלורר נאבק באגרסיביות בדפדפן נטסקייפ הישן. אבל במלחמה כמו במלחמה, השליטה לא נשארת לנצח במקום אחד.

מלחמת הדפדפנים

חשבתם שמלחמת הדפדפנים התחילה כשדפדפן פיירפוקס יצא לשוק? טעיתם. מלחמת הדפדפנים התחילה אי שם בשנות ה-90 כאשר אינטרנט אקספלורר נאבק באגרסיביות בדפדפן נטסקייפ הישן. אבל במלחמה כמו במלחמה, השליטה לא נשארת לנצח במקום אחד.

בשלהי שנות ה-90 היו דפדפנים רבים עם ממשק גרפי ששיפרו את נוחיות הגלישה באתרי האינטרנט. ב-15 בדצמבר 1994 שוחררה גרסתו הראשונה של דפדפן Netscape Navigatior, וכעבור זמן קצר השתלט הדפדפן על שוק הדפדפנים. לזמן מה, זה היה טוב. באמצע שנת 1995 יצרה מיקרוסופט את דפדפן אינטרנט אקספלורר בגרסתו הראשונה, ולאחר 3 חודשים, יצא בגרסתו השנייה ואז התחילו הצרות של חברת נטסקייפ.

כיצד מיקרוסופט ניצחה במלחמה הראשונה?
בקלות יחסית. למיקרוסופט היו שני יתרונות חשובים במאבק הזה:
  • משאבים - מאחר שמיקרוסופט הייתה ארגון גדול שעיקר הכנסתו הייתה מייצור תוכנה כגון מערכת ההפעלה שלה "חלונות" ואוסף התוכנות המשרדי שלה "אופיס", היה לה יתרון משמעותי מול נטסקייפ שאת עיקר הכנסתה עשתה ממכירת תוכנות לשרתי אינטרנט. לפיכך, לא הייתה מיקורסופט מודאגת ממצבה הכלכלי ולכן לא חששה לשלב את הדפדפן שלה כברירת מחדל במערכת ההפעלה שלה.
  • שילוב הדפדפן כברירת מחדל במערכת ההפעלה - כמו שנאמר קודם לכך, היתרון של יצירת ההזדמנות לגלישה נוחה באינטרנט במינימום מאמץ עבור לקוחות מיקרוסופט ביטלה בהכרח את הצורך בהתקנת דפדפן נוסף , מתחרה כדוגמת Netscape Navigator. ואם זה לא מספיק, הפיצה מיקרוספט גם כלים לבניית אתרים כמו FrontPage שיצר אתרים שנראים טוב רק באינטרנט אקספלורר. ולזמן מה, זה היה מעולה.
ואז בא פיירפוקס...
דפדפן פיירפוקס בגרסה 1.0 שוחרר בשנת 2004 ומאז החלה עלייה בקרב המשתמשים בו בשוק הדפדפנים. בסוף שנת 2006 שוחרר אינטרנט אקספלורר 7 ששולב כברירת מחדל במערכת ההפעלה ויסטה של מיקרוסופט. באותו הזמן, שוחרר פיירפוקס בגרסתו השנייה וכלל אפשרויות רבות שלא היו קיימות באינטרנט אקספלורר 6 כגון החלפת העיצוב של ממשק הדפדפן הגרפי, התקנת תוספים ומנועי חיפוש מותאמים אישית, בודק איות ותכונות נוספות ששיפרו בצורה משמעותית את נוחיות השימוש בדפדפן זה. עם זאת, ההבדל המשמעותי ביותר בין דפדפן IE6 לבין דפדפני פיירפוקס היה השימוש בלשוניות (טאבים) שמאפשר לגלוש במספר אתרים בלתי-מוגבל תחת אותו חלון דפדפן אחד, ובכך לחסוך במשאבים ובתהליכים של מערכת ההפעלה. ביוני 2008 שוחרר פיירפוקס בגרסתו השלישית שהייתה פי כמה וכמה מהירה מאינטרנט אקספולרר, ובימים אלה ניתן להוריד את גרסת IE8 למערכת ההפעלה Windows XP. בספטמבר 2008 נכנסה גוגל לשוק הדפדפנים עם הדפדפן שלה גוגל כרום, אך לא ברור מה הייתה השפעתו על מלחמת הדפדפנים השנייה.

אנחנו ב-WEB360 מתאימים את האתרים שלנו לכל סוגי הדפדפנים, בלי קשר לגרסאותיהם ולתצורתם.