אם הייתם שואלים אותנו: "איזה שרת אנחנו צריכים לדעתכם?", היינו שואלים אתכם: "איזה אתר יש לכם?", שהרי זה תלוי במאפייני האתר ובתכלית שלו. בעמוד הזה ננסה להסביר למה חשוב לדעת איזה שרת אתם צריכים, לפני שאתם מתחילים בפיתוח האתר שלכם עליו.

בחירת שרת האחסון המתאים לאתר שלי

אם הייתם שואלים אותנו: "איזה שרת אנחנו צריכים לדעתכם?", היינו שואלים אתכם: "איזה אתר יש לכם?", שהרי זה תלוי במאפייני האתר ובתכלית שלו. בעמוד הזה ננסה להסביר למה חשוב לדעת איזה שרת אתם צריכים, לפני שאתם מתחילים בפיתוח האתר שלכם עליו.

לכל שרת יתרונות וחסרונות משלו, ובכל שרת הכל אפשרי אם מוצאים את האדם הנכון שיודע את העבודה על בוריה. אבל בחירת השרת משתנה בהתאם לצרכים וליעדים של האתר שלכם. בקצרה, קיימים שלושה סוגים של אחסון על שרתים:

חשבון FTP שיתופי - ראשי התיבות FTP הם File Transfer Protocol, ובעברית פשוטה משמעות הדבר שניתן להעביר קבצים מהמחשב המקומי לשרת, שאף הוא מחשב מרוחק, בצורה יעילה, נוחה ומהירה באמצעות תוכנת FTP, כגון SmartFTP או WinSCP שתומכת גם בפרוטוקול Secure FTP, שעליו נסביר בהמשך. החיסרון העיקרי באחסון על חשבון כזה היא העובדה שרמת ההרשאה שלכם היא של משתמש בלבד, ואינכם מסוגלים לבצע שינויים אדמיניסטרטיביים או לבטל מגבלות שחברת האחסון הפעילה בשרת, כמו למשל מצב safe_mode ב-PHP, אך הוא הולך להתבטל בגרסה 6 של PHP (כיום השימוש הנפוץ הוא בגרסאות 4 ו-5). אם אתם צריכים אתר פשוט ולא מתכוונים למתוח את גבולות השרת בכמות הגולשים, זו החבילה הזולה והמתאימה עבורכם.

חשבון VPS - ראשי התיבות VPS פירושם Virtual Private Server, כלומר שרתי פרטי וירטואלי. פירוש הדבר שעל מחשב אחד מותקנת תוכנה שיודעת לחלק את הדיסק הקשיח למספר הדמיות של מערכות הפעלה, וכך ניתן להתקין 12 שרתים (וירטואלים, כמובן) על מחשב אחד, ולחלק ביניהם את המשאבים. החסרון המרכזי של שרת מסוג זה הוא העלות, שכן מחירו בין 50$ ל-90$ בממוצע לחודש. היתרון הבולט, לעומת זאת, הוא החופשיות המוחלטת לבצע את כל פקודות השרת בתור ה-Administrator שלו. שרת זה מתאים אם אתם זקוקים לסביבת פיתוח יותר נרחבת עם פחות מגבלות, וייתכן והאתר שלכם צריך לעמוד בעומסים מסוימים של כמות גולשים ביום.

שרת ייעודי פרטי - שרת ייעודי פרטי הוא הוא בעצם מחשב שמותקנת בו מערכת הפעלה וכל המשאבים בו: הזיכרון, הדיסק הקשיח והמעבד - שייכים באופן בלעדי לכם. שרת כזה בדרך כלל מנוהל על-ידי חברת האחסון על מנת למנוע תקלות, וכמובן זה השרת החזק ביותר מבחינת ביצועים ומהירות עיבוד נתונים. אך גם כאן, הבעיה היא העלות שנעה בין 1000 עד 1500 ש"ח לחודש. אם האתר שלכם מתוכנן להיות עמוס בצורה קיצונית ואתם זקוקים למלוא החופש לבצע את הפיתוחים בשרת שלכם, ואת מלוא השליטה לבצע בו שינויים, זו החבילה המתאימה לכם. שרתים ייעודיים מקבלים יותר חשיבות אצל חברות אחסון אתרים, והם כמובן האידיאלים לביצועים מקסימלים.

בכל מקרה, נשמח לעזור לכם ולייעץ בבחירת השרת המתאים לכם. כל מה שעליכם לעשות הוא ליצור קשר.