כיום כולנו מצפים לראות אתרי אינטרנט גדולים מהחיים - כאלו שיהיו צבעוניים, חיים ונושמים, ללא כל רגע דל. אם בעבר, הפתרון הפופולרי ביותר ליצירת אתר דינמי ומעניין היה שימוש בתוכנת אדובי פלאש, שעושה שימוש בשפת ActionScript. כיום התמונה שונה לחלוטין ומומחי אינטרנט וקידום אתרים ימליצו לכם להימנע ממנו בכל מחיר

האם האתר שלכם זקוק לשפת ActionScript?

כיום כולנו מצפים לראות אתרי אינטרנט גדולים מהחיים - כאלו שיהיו צבעוניים, חיים ונושמים, ללא כל רגע דל. אם בעבר, הפתרון הפופולרי ביותר ליצירת אתר דינמי ומעניין היה שימוש בתוכנת אדובי פלאש, שעושה שימוש בשפת ActionScript. כיום התמונה שונה לחלוטין ומומחי אינטרנט וקידום אתרים ימליצו לכם להימנע ממנו בכל מחיר

הימים שבהם גולשי האינטרנט הסתפקו באתרים דלים במידע ובגרפיקה חלפו מזמן. כיום הגולשים מצפים לריגושים - הם אוהבים להיות פעילים, להיות חלק מההצגה, להיות משהו בתוך המערכת, ליצור תקשורת עם הסרטון או האתר שהם נמצאים בו, וכשהכל נראה כל כך מרהיב ומנקר עיניים, הרצון הזה בהם מתגבר אף יותר. אין ספק שזירת האינטרנט היא זירה תחרותית במיוחד, וכדי שהאתר שלכם יתבלט מול שלל המתחרים שלו, כדאי לספק לגולש ערך מוסף. אחת מהדרכים היעילות לספק ערך כזה, היא באמצעות בניית אתר אינטרנט דינמי. 

אתרים דינמיים בשנות האלפיים המוקדמות - אתרי פלאש
שפת ה-ActionScript סייעה למעצבים ומתכנתים ליצור אתרים דינמיים לפני מספר שנים לא רב. שפה זו דומה מאוד בתחביר שלה לשפת JavaScript ולכן זה הקל על המעבר של התוכניתנים בדפדפן להשתמש בתוכנת פלאש. עם זאת, לעומת ג'אווה סקריפט שנועדה לעבוד עם חלונות וטפסים ומסמכים, ActionScript כולה מיועדת לעבודה עם אובייקטים, צלילים, הנפשות ודינימיות לא פוסקת.

עם יציאת הגרסה החמישית של תוכנת Adobe Flash®, הפכה ActionScript לפופולרית. ללא העוצמה בתכנות ה-ActionScript, עדיין היינו ממשיכים לראות סרטונים מונפשים כמו בטלוויזיה. עם ActionScript, האפשרויות אינסופיות, וכך גם הביקוש לאתרים דינמיים.

מותו של הפלאש - למה אתם חייבים לבנות אתר נטול פלאש?
אין ספק שבזכות ה-ActionScript יותר ויותר בוני אתרים וגולשים התוודעו ליתרונות שבאתר דינמי שעשיר בתנועה וצבע. עם זאת - אי אפשר להכחיש שכיום, הפלאש הוא לחלוטין נחלת העבר וניתן לומר ללא ספק, כי ימי הזוהר שלו חלפו. כבר בשנת 2010 סטיב ג'ובס המנוח המליץ באופן פומבי להימנע מפלאש ומנה את חסרונותיו. ניתן למנות מספר גורמים מרכזיים לנפילת הפלאש:
קידום אתרים: ה"עכבישים" של גוגל שמשמשים לסריקת אתרים ודירוגם לא יודעים לקרוא פלאש, כך שהתוצאות של אתרי פלאש בגוגל הן גרועות יחסית למתחריהם נטולי הפלאש. 
נגישות מהטלפון הסלולרי: כשיותר ויותר גולשים מגיעים מהטלפון הנייד שלהם, אתם חייבים להתאים את עצמכם למציאות זו ולספק אתר ידידותי למובייל. 
עלות לאורך זמן: בניית ותחזוקת אתר פלאש היא יקרה ומורכבת לעומת האלטרנטיבות הקיימות כיום. 

נכון, עדיין קיימות חברות שמציעות בניית אתרי פלאש. הדבר אפשרי ולעיתים התוצאה נראית מרהיבה (אם ניתן לראות אותה) אך אם אתם חושבים כיצד לקדם את העסק שלכם לאורך שנים ורוצים לבנות לו אתר איתן ושימושי לכל הגולשים - אל תתפתו להצעה. 

פלאש וקידום אתרים SEO
מנועי החיפוש הקיימים כיום, ובראשם גוגל, מדרגים אתרים באמצעות "עכבישים" (ובאנגלית צחה - crawlers) שסורקים את הרשת ומחפשים מילות מפתח רלווונטיות. מטרתכם בתור בעלי עסק היא לקדם את האתר שלכם ככל הניתן. אנשים משקיעים סכומי עתק בקידום האתרים שלהם, הכל כדי שלקוחות פוטנציאליים יגיעו לאתר העסקי שלהם. לפתוח אתר פלאש משולה ל"לירות לעצמכם ברגל" הוירטואלית ומחבלת בסיכויי ההצלחה שלכם בקידום האתר כבר מן הרגע הראשון. 

אמנם בוני אתרי פלאש מסויימים גילו מודעות לבעיה זו וניסו לעקוף אותה בדרכים שונות באמצעות תגיות שמנסות לתאר את האתר בצורה הטובה ביותר שמהוות פתרון חלקי ולא מוצלח במיוחד שלא מהווה תחליף לאתר שאינו מבוסס על פלאש. 

איך אפשר לבנות אתר יפה ודינמי ללא פלאש?
האפשרות שמרבית בוני האתרים ומומחי ה-SEO מסכימים שהיא הטובה ביותר עבור הגולש וכן עבור מנוהי החיפוש היא ה-HTML5. זוהי שפת HTML (ראשי תיבות של HyperText Markup Language) שעובדת עם תגיות כדי ליצור אתרי אינטרנט. שפה זו מתאימה לכל סוגי המערכות ומאפשרת הטמעה של "תסריטים" בדף, כך שניתן להשתמש בה למבחר מטרות וליצור באמצעותה אתרים אינטראקטיביים. הרכיבים החדשים בHTML5 מאפשרים לפתח אפליקציות ואתרים חכמים ודינמיים. תכנות אתר בתקן HTML5 היא השקעה לטווח הרחוק ומאפשרת לכם ליהנות מאתר שמתאים לכל המכשירים - מחשבים אישיים, טאבלטים וכמובן סמארטפונים. מבחר אפשרויות העיצוב הוא אינסופי וניתן ליהנות מתנועה ואינטראקטיביות בדומה לתוצאות המושגות באמצעות הפלאש, זאת מבלי להתפשר על השימושיות ועל קידום האתר שלכם.