האפשרות לבנות אתרים מבלי צורך לדעת תכנות או עיצוב קורצת לרבים. פלטפורמת ה-Wix מציעה את התכונות האלו, אך האם היא טובה לאתר שלכם?

האם אתר Wix מתאים לכם?

האפשרות לבנות אתרים מבלי צורך לדעת תכנות או עיצוב קורצת לרבים. פלטפורמת ה-Wix מציעה את התכונות האלו, אך האם היא טובה לאתר שלכם?

ה-Wix הינה פלטפורמה לבניית אתרים שפותחה בישראל בשנת 2006. בתחילת הדרך ויקס הציעה טכנולוגיה ליצירת אתרים מבוססי פלאש בלבד, בהמשך היא התרחבה גם לעולם הפייסבוק והמובייל וכן היא מציעה שירותים כגון עגלת קנייה שמאפשרת להוסיף לאתרים חנות מקוונת.

היתרון המרכזי והגדול ביותר של הויקס הוא העובדה שאין צורך בידע מוקדם על תכנות או עיצוב. פלטפורמה זו מתאימה גם לחובבי מחשבים ומאפשרת להקים אתר נאה במהירות ובקלות.

האם אפשר לבנות אתר טוב בלי להבין כלום בקידוד?
פלטפורמת ה-Wix מציגה יכולות מרשימות ואתרים פועלים שנראים מעולה, כך שהיא מפתה מאוד. אך עולה השאלה - האם אין צורך בבוני אתרים מקצועיים כדי להקים אתר טוב? כדי לענות על השאלה חשוב לקחת בחשבון מספר גורמים:
  • האתר והפלטפורמה לא שייכים לכם: חשוב לקחת בחשבון שפלטפורמת ה-Wix למעשה משכירה לכם שירות. אם תרצו לבנות אתר חדש תצטרכו להקים הכל מאפס. אתרים שנבנים בהתאמה אישית ישרדו לזמן ארוך, יהיו שלכם ותוכלו להעביר אותם משרת לשרת ולשמור על העיצוב ובסיס הנתונים שלהם. 
  • האפשרויות מוגבלות: אמנם מפתה לבנות אתר ללא צורך בעזרה חיצונית והוצאות, אך האפשרויות שתקבלו מוגבלות. אם תרצו להוסיף לאתר שלכם חנות, ממשק שאלות ותשובות, גלריה ייחודית או פורום - לא תוכלו להוסיף אותן בקלות באמצעות הפלטפורמה.  
  • עיצוב תבניתי: על אף שקיימות מבחר תבניות מרשימות, כולן הן למעשה, תבניות. כך שלא תוכלו להתאים את העיצוב אישית לצרכים שלכם ולמיתוג שלכם. 
  • אין תמיכה בעברית: אם אתם רוצים לבנות אתר בעברית שמציג את התוכן בצורה הטובה ביותר ותומך בשפה - קחו בחשבון שהפלטפורמה לא מעניקה תמיכה מלאה לשפה העברית. מאפיינים קטנים כגון, חוסר האפשרות להציג את סימן הש"ח והיפוך טקסט הם אלו שעושים את ההבדל ופוגעים באיכות האתר. 
בנוסף לכל אלו, בעת בניית אתר בפלטפורמה, ללא אנשי מקצוע, לא תקבלו תמיכה אישית בעת הצורך. לעיתים מתרחשים מקרים לא נעימים כגון קריסת שרתים, פריצה לאתרים ועוד בעיות שעלולות לצוץ. חברת בניית אתרים מקצועית תציע לכם תמיכה בעת הצורך ותגן על האתר שלכם באופן אישי. בעת שימוש בפלטפורמות לא תיהנו מיחס אישי, זמינות ואנושיות בצורה דומה. 

שימוש ב-Ajax לבניית אתרים
פלטפורמת ה-Wix מבוססת על טכנולוגיית Ajax, שנחשבה לחזית הטכנולוגיה לפני מספר שנים, אך כיום, עם התרבות התחרות בתחום קידום האתרים, נחשבת לבעייתית במיוחד. מאחר והשימוש בטכנולוגיה זו אינו מאפשר יצירה "פיזית" של עמודי האתר, מנועי חיפוש מכירים באתר Wix בתור אתר שמורכב מעמוד אחד אמיתי שהינו עמוד הבית בדרך כלל, עליו נבנות "הרחבות", אשר אינן מאפשרות ביצוע עבודת אופטימיזציה ו-SEO בצורה נכונה, מדויקת ואפקטיבית לאורך זמן.

לסיכום - אם אתם מעוניינים באתר שישרת את העסק או הארגון שלכם בצורה טובה לאורך שנים, כדאי להשקיע בבניית אתרים מקצועית שמותאמת לצרכים שלכם. השקעה ראשונית באתר תחסוך לכם זמן ובעיות בהמשך הדרך ותאפשר לכם לבנות נוכחות רשת בצורה הטובה ביותר.